סוכרת 

הידעתם כי כ- 1/2 מיליון בני אדם מאובחנים מדי שנה בישראל כחולי סוכרת? כ- 80%-90% מהם אובחנו כחולי סוכרת מסוג 2. ההערכה היא כי כ- 200,000 בני אדם נוספים כלל אינם יודעים שהם סובלים מהמחלה.

 סוכרת מסוג 2 היא מגפה עולמית שהולכת ומתעצמת בעשורים האחרונים, כאשר התפתחות המחלה קשורה בשילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים.הרופאים יודעים היום הרבה יותר מאי פעם על סוכרת. למרות זאת, מספר החולים במחלה צפוי לגדול בשיעור מעורר דאגה –  האפידמיולוגים צופים שבעוד 5 שנים תגדל כמות חולי סוכרת ב- 20% בכל העולם. 
רופאים רבים קושרים את הסיבה לעלייה בתחלואה בכך שאוכלוסיות רבות אוכלות יותר מדי ומתעמלות פחות מדי, ואלה אכן חלק מהסיבות. אך לסוכרת יש גם מרכיב גנטי דומיננטי.

מחלת הסוכרת מגבירה את הסיכון לפתח מחלות נוספות ולהחמרה במחלות קיימות, כגון: יתר לחץ דם, עלייה ברמת השומן בדם, מחלות לב וכלי דם ומחלת כליות.

מה היא סוכרת? – הגדרות וסיכונים 

על-פי האגודה האמריקאית לסוכרת ADA (American Diabetes Association) – סוכרת היא מחלה מטבולית, בה רמת הסוכר בדם היא גבוהה ומעל הנורמה.

כל צורות הסוכרת נגרמות בגלל הפרעה בייצור אינסולין או בפעולתו. בסוכרת מסוג 1 תאי בטא בלבלב לא מייצרים מספיק אינסולין.
לעומת זאת, בסוכרת סוג 2 וסוכרת הריונית יש תנגודת לאינסולין.

סוכרת היא מחלה מסוכנת מאוד כל עוד היא לא מאוזנת ולא מטופלת כראוי. מצד שני, סוכרת יכולה להיות מאוזנת ומטופלת ואפשר לחיות איתה חיים רגילים למדי.

סוכרת נחשבת במרבית ארצות המערב לאחת מהגורמים הישירים והעקיפים העיקריים לתמותה. סוכרת היא גם הגורם העיקרי לעיוורון אצל מבוגרים, קטיעת גפיים תחתונות, מחלות כליות סופניות, וגם הגורם המרכזי לבעיות כלי דם ולב.

נורות אזהרה ותסמינים (סימפטומים) של מחלת סוכרת  

  • השתנה מרובה. כאשר רמת הסוכר בדם עולה סופח הדם יותר נוזלים. כתוצאה מכך גדלה כמות הנוזלים שמפריש הגוף באמצעות השתן.
  • צמא רב ויובש בפה. תחושות אלה נובעות מאובדן הנוזלים כתוצאה מהשתנה מרובה.
  • חולשה, עייפות ורעב. הסיבה לתחושות אלה היא פגיעה ביכולתו של הגוף להשתמש בסוכר ליצירת אנרגיה.
  • במקרה של סוכרת 1: ירידה במשקל. לעיתים יש ירידה במשקל למרות צריכה מספקת של מזון. הסיבה לירידה במשקל היא שהגוף מנצל את שכבות השומן שלו במקום את הסוכרים שאותם אינו יכול לנצל.
  • במקרה של סוכרת 2: השמנה ותסמונת מטבולית הם תסמינים שמנבאים את הופעתה של סוכרת 2.
  • תחושה משונה בגפיים כמו עקצוצים, "שריפה", חום או קור ואף אובדן תחושה. הפרעות תחושה אלה נובעות מהנזקים שגורמות רמות הסוכר הגבוהות למערכת העצבים בסוכרת מסוג 2 ובסוכרת מסוג 1.

סוגי סוכרת

 סוכרת מסוג 1 (diabetes type 1)
נובעת כתוצאה מהרס של תאי בטא יוצרי אינסולין, הגורם בסופו של תהליך למחסור מוחלט באינסולין.
סוכרת מסוג 1 תלויה באינסולין (IDDM = INSULINDEPENDANT DIABETES MELITUS) היא מצב בו הלבלב אינו מסוגל לייצר את הורמון האינסולין הנדרש לעיבוד הגלוקוזה. לכן בסופו של דבר, נוצרים חוסר טוטאלי באינסולין ותלות מלאה במתן אינסולין חיצוני, באמצעות זריקות או משאבת אינסולין.
סוכרת מסוג 1, המכונה גם סוכרת נעורים, היא מחלה אוטואימונית המופיעה מתחת לגיל 30 ובעיקר לפני גיל בית ספר.

 סוכרת מסוג 2 (type 2 diabetes)
נובעת כתוצאה מפגם הולך ומחמיר בכושר הייצור וההפרשה של ההורמון אינסולין.
סוכרת מסוג 2 המכונה סוכרת מבוגרים NIDDM (NON INSULIN DEPENDANT DIABETES MELITUS), תתפתח כשיש עדיין ייצור אינסולין, אך הגוף לא מספיק רגיש אליו.ההערכה היא שכשליש מחולי סוכרת מסוג 2 טרם אובחן ואינו מודע למחלתו. שכיחות המחלה עולה עם הגיל (בדרך-כלל לאחר גיל 40, אך אחוז החולים בגילים צעירים יותר עולה) ובקרב קבוצות אתניות מסוימות, לדוגמה: בישראל הסוכרת נפוצה יותר בקרב יוצאי תימן ויוצאי אתיופיה.

סוכרת הריונית GDM
סוכרת שמאובחנת במהלך הריון ונעלמת לאחר הלידה.

סכרת  LADA– סכרת 1.5
בשנים אחרונות נוספה גם הגדרה של סוכרתLADA  (Late-onset Autoimmune Diabetes of Adulthood), סוכרת אוטואימונית מאוחרת במבוגרים. מדובר בצורה מיוחדת של הופעת סוכרת בגיל הבגרות, המופיעה בכ- 5% ממקרי הסוכרת המתגלים כל שנה, ונקראת לפעמים גם סוכרת סוג 1.5.ש
בשונה מסוכרת מסוג 1, בה הרס תאי הבטא הוא מהיר ומוחלט, בסוכרת LADA הרס תאי הבטא בחלק גדול של המקרים הוא הדרגתי. למעשה, סוכרת זו בתחילתה דומה יותר לסוכרת 2, מה שמקשה לפעמים על האבחנה.

סוכרת ממצבים מוגדרים אחרים

  •  סוכרת משנית – סוכרת שנגרמת על רקע מחלה כלשהי או טיפול תרופתי מסוים או חשיפה לחומרים כימיים. סוכרת משנית למחלות אנדוקריניות, שמתפתחת כתוצאה ממחלות שונות המתבטאות בפגיעה בהפרשת הורמונים, למשל: תסמונת קושינג וסוכרת משנית למחלות של הלבלב.
  • שורה של מחלות גנטיות בעלות מאפיינים משותפים שכוללות בעיה גנטית הגורמת לפגם בהפרשת אינסולין – MODY, פגמים בקולטן לאינסולין, , סוכרת בעקבות זיהום ועוד. 

באתר 

המידע המוגש כאן עוסק בעיקר בסוכרת מסוג 2 וסוכרת היריון. רבים מהמטופלים שלי זקוקים לעזרה על-מנת להגיע לאיזון ולהכוונה לאורח חיים בריא. אלה תחומי המומחיות שלי, כאשר כל מטופל מקבל ייעוץ ממוקד מותאם אישית גם בהיבט של ריפוי טבעי אולטימטיבי בעזרת תזונה ופורמולות צמחי מרפא.זאת בנוסף להדרכה.

החדשות הטובות הן שניתן לדחות את התחלואה בסוכרת מסוג 2, למנוע את התפתחותה (ברוב המקרים) בקרב מטופלים שאובחנו כקדם סוכרתיים. לעתים ניתן למנוע את התפתחות המחלה גם בקרב אנשים שנמצאים בסיכון גבוה לחלות בה בגלל רקע משפחתי, בתנאי שמגיעים לטיפול בזמן.

חשוב לדעת ולהפנים: ככל שמאזנים את הסוכרת מסוג 2 וסוכרת ההיריון בשלב מוקדם יותר, כך ניתן להגיע לתוצאות טובות יותר, מוקדם יותר ולדחות לשנים רבות ולפעמים אף למנוע את התלות בתרופות מרשם.

איך? בראש ובראשונה לעבור לתזונה שנכונה ובריאה לכם. גם אם אתם כבר מקבלים תרופות מרשם ועדיין לא מאוזנים, ניתן לשלב בטיפול גם צמחי מרפא. מהניסיון שלי למדתי שהמטופלים מתייחסים לסוכרת במקרים רבים ככאב ראש חולף: "אני אקח כדור ויהיה בסדר". למרבה הצער, עם סוכרת זה לא עובד, או כמו שהגדיר את זה היפוקרטס, אבי הרפואה המערבית: "יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך".

כיצד מאבחנים סוכרת?

חשוב לאבחן סוכרת מוקדם ככל האפשר כדי להתחיל בטיפול. אם אתם חוששים שאתם בסיכון לחלות בסוכרת מסוג 2, או שאתם סובלים מסימפטומים אופייניים לסוכרת, חשוב לפנות לרופא בהקדם לשם בירור וקבלת טיפול מתאים במידת הצורך.
חשוב במקביל לגשת לבעל מקצוע מוסמך (נטורופת או דיאטן/תזונאי מוסמך), להשלמת הטיפול או לפעולות שמטרתן מניעה.

כחלק מתהליך הבירור, מבצעים מספר בדיקות (ראה הסבר והרחבה על הבדיקות בלשונית נפרדת)

כמומחית בתחום, המטרה שלי בטיפול ובהדרכות הממוקדות היא שבעזרת המידע כל מטופל יוכל "לנהל" את המחלה שלו במקום שהמחלה "תנהל" אותו.

אם אתם בקבוצת סיכון, אם יש לכם כבר תסמינים של טרום סוכרת.אם למרבה הצער כבר אובחנתם כסוכרתיים, אתם מוזמנים לפנות אלי לבירור,יעוץ,לטיפול ולכל שאלה.

לקביעת פגישה ויצירת קשר, מוזמנים להתקשר או להשאיר פרטים. הרבה בריאות. שלכם, רעיה